Rozdziewiczenie – czy to naprawdę boli oraz jak zmniejszyć ból?

Zdjęcie główne artykułu Rozdziewiczenie - czy to naprawdę boli oraz jak zmniejszyć ból?

Dla pewnych kobiet pierwsze doświadczenie seksualne może być bolesne, podczas gdy dla innych może przebiegać bez żadnych nieprzyjemnych doznań. Istnieją różne metody, takie jak powolniejsze tempo oraz właściwa aplikacja lubrykantu, które mogą pomóc złagodzić dyskomfort i uczynić pierwszy raz jak najbardziej przyjemnym.

Doświadczenia kobiet związane z utratą dziewictwa będą się znacząco różnić. Pojęcie dziewictwa nie ma jednoznacznego medycznego określenia, dlatego pierwszy raz może oznaczać różne rzeczy dla różnych osób. Dla wielu odnosi się to do penetracyjnego stosunku waginalnego. Taka forma seksu może być bolesna z wielu powodów, nie tylko związanych z samą utratą dziewictwa. Niektórzy sugerują, że ból wynika z rozerwania błony dziewiczej, cienkiej warstwy, która często pokrywa pochwę, co wyjaśniałoby dyskomfort podczas pierwszego aktu seksualnego.

Niemniej jednak, nie każda kobieta ma tę błonę, a nawet jeśli tak, istnieje możliwość, że nie zostanie ona zerwana podczas stosunku waginalnego. Ból może być spowodowany brakiem odpowiedniego nawilżenia, niepokojem powodującym skurcze mięśni lub partnerem, który się spieszy lub stosuje zbyt duży nacisk. W tym artykule przedstawiamy wskazówki, które mogą pomóc uczynić pierwszy raz mniej bolesnym, niezależnie od tego, czy chodzi o seks oralny, waginalny czy analny.

Wskazówki mogące zmniejszyć ból podczas rozdziewiczenia

Bez względu na to, jaki rodzaj seksu uprawia dana osoba, kluczowa jest otwarta komunikacja i zgoda.

Omawianie z partnerem tego, co sprawia mu przyjemność, a co nie, może sprawić, że obie strony będą czerpać przyjemność z seksu. Osoby, które nie czują się komfortowo rozmawiając ze swoim partnerem, mogą nie być jeszcze gotowe na seks.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za niegotowością do odbycia stosunku seksualnego może być obawa przed negatywną reakcją lub agresją ze strony partnera w przypadku wyrażenia swoich preferencji seksualnych. Należy zawsze szanować decyzje oraz granice partnera, nie wywierając na niego presji ani nie zakładając zgody na jakiekolwiek działania seksualne. W razie potrzeby należy przerwać aktywność seksualną, jeśli któraś z osób odczuwa dyskomfort, ból lub wycofuje swoją zgodę.

Główne rzeczy, które warto omówić przed seksem:

 • preferowany rodzaj seksu
 • jakie doznania każdy z partnerów odczuwał wcześniej, jeśli angażowali się w grę wstępną, masturbację lub inne rodzaje stymulacji
 • wszelkie obawy lub lęki związane z uprawianiem seksu

Istnieje szereg przyczyn, dla których niektóre osoby mogą doświadczać dyskomfortu podczas stosunku płciowego. Kilka wskazówek, które mogą pomóc uniknąć tego problemu, to:

 • Powoli: Wolniejsze tempo pozwala ciału dostosować się do doznań oraz ułatwia komunikację na temat tego, co konkretnie jest przyjemne, a co nie.
 • Używanie dużej ilości lubrykantu: Nawet jeśli dana osoba jest bardzo podniecona, może nie wytwarzać wystarczającej ilości lubrykantu, szczególnie jeśli seks trwa przez dłuższy czas. Ponieważ odbyt nie wytwarza własnego nawilżenia, osoby uprawiające seks analny będą potrzebować więcej lubrykantu.
 • Próbowanie różnych pozycji: Czasami kąt penetracji powoduje ból, na przykład uderzając w szyjkę macicy lub podrażniając wrażliwą skórę.
 • Rozmowa o zgodzie i komforcie: Wszyscy uczestnicy powinni w pełni wyrazić zgodę na każdą czynność i zgodzić się na przerwanie seksu, jeśli ktoś odczuwa ból lub nie chce go kontynuować.
 • Włączenie dużej ilości gry wstępnej: Gra wstępna pomaga rozluźnić mięśnie, a także może zwiększyć nawilżenie pochwy, dzięki czemu seks stanie się bardziej komfortowy.
 • Leczenie przewlekłego bólu lub innych objawów: Infekcje drożdżakowe, infekcje przenoszone drogą płciową (STI) oraz urazy narządów płciowych mogą sprawić, że seks będzie bardzo bolesny. Osoby odczuwające ból, pieczenie lub swędzenie powinny skontaktować się z lekarzem przed podjęciem próby uprawiania seksu.
 • Zrozumienie podstawowej anatomii: Wiele osób koncentruje się na penetracyjnym stosunku pochwowym, ale badania konsekwentnie wykazują, że łechtaczka ma często kluczowe znaczenie dla przyjemności seksualnej. W badaniu z 2017 r. obejmującym ponad 1000 kobiet, zaledwie 18,4% respondentek stwierdziło, że sam stosunek pochwowy jest wystarczający do osiągnięcia orgazmu. Ponad jedna trzecia stwierdziła, że konieczna jest stymulacja łechtaczki.
Zmniejszanie bólu podczas utraty dziewictwa

Wskazówki dotyczące seksu waginalnego podczas rozdziewiczania

Dla wielu kobiet, rozpoczęcie penetracyjnego stosunku pochwowego stanowi moment utraty dziewictwa. Napięte mięśnie dna miednicy, niepokój, brak odpowiedniego nawilżenia oraz nacisk na błonę dziewiczą mogą prowadzić do odczuwania bólu. Istnieją jednak sposoby, aby uczynić seks waginalny bardziej komfortowym, takie jak:

 • stosowanie stymulacji łechtaczki w celu zwiększenia przyjemności i rozluźnienia napiętych mięśni
 • używanie lubrykantu, zwłaszcza jeśli seks trwa długo
 • powolne dochodzenie i zmiana pozycji, jeśli początkowa penetracja sprawia ból

Wskazówki dotyczące seksu analnego

Większość osób odczuwa dyskomfort podczas pierwszego doświadczenia seksu analnego. Zwieracz odbytu jest znacznie ciaśniejszy i węższy niż pochwa, a brak naturalnego nawilżenia sprawia, że penetracja może być bolesna. Dodatkowo, lęk przed nowym doświadczeniem może powodować mimowolne napięcie mięśni, co jeszcze bardziej zwiększa ból.

Aby zmniejszyć ból, można spróbować:

 • rozpoczęcie od innych form penetracji, na przykład przy użyciu palców lub zabawek
 • używanie dużej ilości lubrykantu
 • rozluźnienie mięśni odbytu poprzez opuszczenie pośladków w dół, jak podczas naturalnego wypróżnienia

Najlepiej jest unikać seksu analnego, jeśli partner ma hemoroidy, zaparcia lub biegunkę.

Wskazówki dotyczące seksu oralnego

Seks oralny zwykle nie powoduje bólu oraz może również zapewniać dodatkowe nawilżenie. Jeśli jednak seks oralny jest bolesny, może to być wynikiem obrażeń na narządach płciowych lub infekcji, takiej jak infekcja drożdżakowa lub bakteryjne zapalenie pochwy.

Stymulacja główki penisa lub łechtaczki czasami może być zbyt intensywna i wywoływać ból. W takiej sytuacji warto porozmawiać o odczuwanym dyskomforcie i ewentualnie zmienić pozycję, technikę lub tempo, aby uczynić doświadczenie bardziej komfortowym.

Wskazówki dotyczące ręcznej stymulacji

Stymulacja manualna przybiera różne formy, obejmujące stymulację łechtaczki, penisa oraz penetrację pochwy lub odbytu. Tak jak w przypadku innych form seksu, jak penetracja waginalna czy analna, ból zazwyczaj wynika z niewystarczającego nawilżenia lub zbyt intensywnej lub szybkiej stymulacji.

Korzystne mogą być następujące rozwiązania:

 • dyskusja na temat preferencji i komfortu jest kluczowa, gdyż istnieje wiele różnych metod stymulacji manualnej
 • używanie dużej ilości lubrykantu
 • używanie mniejszej liczby palców, mniej głęboka penetracja lub wolniejsze tempo

Ogólne wskazówki dotyczące bezpiecznego rozdziewiczenia

Choć niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie ryzyka infekcji lub urazów, istnieje kilka strategii, które mogą pomóc w minimalizacji tego ryzyka:

 • Przed rozpoczęciem współżycia należy poddać się testom na obecność chorób przenoszonych drogą płciową.
 • Otwarcie rozmawiać o oczekiwaniach, w tym o tym, czy partnerzy będą monogamiczni i czy za każdym razem będą stosować środki antykoncepcyjne takie jak prezerwatywy z zaufanego źródła.
 • Wiedz, że możliwe jest zajście w ciążę podczas pierwszego stosunku płciowego, nawet jeśli masz miesiączkę lub nie masz orgazmu.
 • Myj ręce i zabawki erotyczne przed i po stosunku, aby uniknąć przenoszenia bakterii oraz innych infekcji.
 • Nie penetruj odbytu, a następnie żadnej innej części ciała bez zmiany prezerwatywy lub dokładnego oczyszczenia. Może to spowodować przeniesienie niebezpiecznych bakterii z odbytu do pochwy lub ust.
 • Pamiętaj, że seks zawsze wymaga zgody. Fakt, że dana osoba wydaje się być podniecona, uprawiała seks wcześniej lub wydawała się zainteresowana wcześniej, nie oznacza, że chce uprawiać seks.
 • Jeśli ból jest silny, należy pamiętać, że może to być oznaka urazu lub innego problemu. Zaprzestań uprawiania seksu, a jeśli ból nie ustąpi, udaj się do lekarza. Korzystna może być również wizyta u fizjoterapeuty specjalizującego się w funkcjonowaniu dna miednicy.

Podsumowanie

Wiele osób może przypuszczać, że utrata dziewictwa będzie bolesna, jednakże w cale nie musi taka być. Kluczowa jest otwarta komunikacja, wyraźna zgoda oraz powolne, przemyślane podejście, które może uczynić to doświadczenie bardziej przyjemnym. Nikt nie powinien czuć się zmuszony do utraty dziewictwa i powinien to zrobić tylko wtedy, gdy czuje się komfortowo i ma na to zgodę swojego partnera.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *